Ксенія Багрій: Чого очікувати від колаборації GRI та SASB

Ксенія Багрій

Ксенія Багрій, спеціалістка зі складання нефінансової звітності,
CSR Manager & Project coordinator компанії AVG

Чого очікувати від колаборації GRI та SASB

Два титани нефінансової звітності недавно оголосили про початок співпраці. Протягом багатьох років GRI та SASB були конкурентами серед організацій, що звітують про свою корпоративну відповідальність та сталий розвиток. Але нинішні виклики диктують свої правила. Організації вирішили об‘єднати свої зусилля задля спільної мети, зважаючи на зростаючий попит на ESG інформацію.
З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЯ

Sustainability Accounting Standards Board (SASB) засновано у 2011 році Жаном Роджерсом, як неприбуткову організацію для розвитку стандартів сталого розвитку та використання у корпоративних виданнях Комісії з цінних паперів та бірж США. Вже у 2018 році SASB почав заохочувати (державні та приватні) компанії у всьому світі звітувати про тематику та показники розкриття інформації SASB у всіх комунікаціях з інвесторами – не лише при подачі публічних документів в США.

Global Reporting Initiative (GRI) започаткували неприбуткові компанії – Ceres (колишня Коаліція екологічно відповідальної економіки) та Інститут Теллуса за підтримки Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) у 1997 році. У 2000 році GRI випускає свої вимоги до сталого звітування. Тепер їхні стандарти застосовують в більше ніж 100 країнах світу.

Цікаво, що з 250 найбільших світових корпорацій 92% звітують про свій сталий розвиток та 74% – використовують для цього стандарти GRI. А в базі даних для звітів за стандартами GRI вже понад 23 000 звітів, кількість яких постійно зростає.
У ЧОМУ РІЗНИЦЯ

Почнімо з того, що хоч і GRI та SASB мають на меті допомогти компаніям написати сталий звіт, зрозумілий більшості стейкхолдерам, все ж таки вони мають певні відмінності та свою аудиторію.

GRI, як зазначив сам генеральний директор Тім Мохін, перш за все націлений на захист людей та навколишнього середовища на основі принципу суттєвості. Цей принцип визначає важливість тем для відображення у звітності, зважаючи на думку зацікавлених сторін. У 33 спеціальних тематичних стандартах та трьох універсальних, розкриваються найбільш актуальні питання сталого розвитку, які може собі поставити компанія під час аналізу свого шляху досягнення стратегічних сталих цілей.

SASB, у свою чергу, дивиться на світ з середини і дозволяє компаніям визначити, як зовнішні обставини можуть вплинути на їхні ESG показники та фінанси. Місія SASB – допомогти підприємствам світу визначити, повідомити та керувати сферами свого сталого розвитку, що мають найбільше значення для інвесторів.

Іншими словами, GRI акцентує увагу на тому, як компанія впливає на зовнішній світ, а SASB – як зовнішній світ на компанію.

Також відмінністю є те, що використовуючи SASB у вашому розпорядженні є 77 галузевих стандартів звітності, що краще допомагає оцінити свою діяльність в порівнянні зі своїми конкурентами на ринку. Щоправда, GRI також почали рухатися у цьому напрямі, однак охопити усі сфери промисловості ще не встигли.

НАВІЩО ОБ’ЄДНУВАТИСЯ

Так чому ж саме зараз виникла необхідність об’єднати зусилля?

Насправді, організації вже заявляли про можливе партнерство. Та цього разу є висока ймовірність втілення задуманого.
Безумовно, великим поштовхом до об’єднання стала пандемія COVID-19. Вона закцентувала увагу на ряді аспектів діяльності корпорацій, включаючи вклад бізнесу у втрату біорізноманіття та внаслідок цього зростаючий потенціал виникнення спалахів захворювань; а також, потреба у більш гнучких ланцюгах поставок, особливо для товарів першої необхідності, скажімо, продуктах та медикаментах.

Скоріш за все, керівництво організацій зрозуміло, що дані одне одного просто необхідні у нинішніх умовах. Оскільки, у GRI стандарти уніфіковані для всіх, а у SASB все навпаки розділено, тож можливо їм не вистачає стандартизованих систем звітності для відстеження впливу компанії на світ.

Така співпраця має дві мети: по-перше, зрозуміти як різні стандарти використовуються компаніями і на практиці показати всім іншим, як це можна впроваджувати. По-друге, вказати на вже реальні приклади звітуючих, відповідно до обох стандартів, компаній і проаналізувати навіщо вони це роблять і яка інформація найцінніша для їхніх зацікавлених сторін.

Наприклад, відповідно до GRI готуватимуть звіт із визначеними суттєвими темам для розкриття впливу компанії на світ, на своїх стейкхолдерів, який буде цікавий для різного кола людей. Для його написання вкрай важливо враховувати інтерес та потребу до інформації від зацікавлених сторін.

Відповідно до SASB – буде звіт із специфічною направленістю розкриття інформації відповідно до своєї галузі, який відображатиме специфічні галузеві ризики, можливі репутаційні ризики та при веденні тієї чи іншої діяльності. Така направленість інформації перш за все цікава інвесторам, на що і налаштовані стандарти SASB.

Що нас може очікувати при такому поєднанні принципів звітування? Ймовірно, це підвищить навантаження на звітуючі компанії. Їм буде потрібно порівнювати показники діяльності обох інструментів та розкривати частину інформації, що не була покрита одним із інструментів в їхніх попередніх звітах.

Досить зручним вирішенням питання з порівняння показників, було б доповнення вже існуючих стандартів цих схем звітності, формулюваннями та вимогами, де це доречно, з посиланнями на першоджерела для отримання більш повної інформації.

З боку інвесторів та інших стейкхолдерів, це буде однозначно сприйнято позитивно, оскільки необхідної інформації стане більше, вона охоплюватиме ширший спектр діяльності і допоможе поглянути на компанію з іншого ракурсу.

Приєднатися

Заповніть, будь ласка, форму. Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

    ЧленствоПартнерство

    Top